Kas ir hiperhidroze?
Svīšana ir veids, kā organisms regulē savu temperatūru. Sviedrus ražo īpaši dziedzeri (2 4 miljoni), kas izvietoti uz ādas dažādās ķermeņa daļās. Šie dziedzeri lielā skaitā ir atrodami uz pēdas apakšējās daļas, plaukstām, pieres, vaigiem un padusēs.
Sviedru dziedzeru darbību regulē simpātiskā nervu sistēma, un tā ir patvaļīga.
Liela sviedru daudzuma izdalīšanās ir normāla parādība, ja sportojat, satraucaties vai Jums ir drudzis. Pastiprināta svīšana ir dabiska arī pubertātes un menopauzes laikā. Cilvēkiem, kuri cieš no pārmērīgas svīšanas jeb hiperhidrozes, sviedru dziedzeri pastiprināti reaģē uz stimuliem un parasti ir pārāk aktīvi, izdalot vairāk sviedru nekā nepieciešams. Par pārmērīgu sauc svīšanu, kas pārsniedz organismam nepieciešamo fizioloģisko līmeni.
No hiperhidrozes jeb pārāk stipras svīšanas cieš 3% iedzīvotāju. Plaukstu hiperhidroze ir visizplatītākā šīs novirzes forma, kas izraisa pārāk stipru svīšanu plaukstu daļā. Hiperhidrozes ietekmē sviedri var pastiprināti izdalīties arī uz pēdām, padusēs un uz sejas. Bieži vien svīšana ir nekontrolējama, apgrūtinoša un neparedzama. Hiperhidrozei ir postoša emocionāla ietekme uz cilvēka personīgo dzīvi. Cilvēki, kas cieš no šīs problēmas, apzinās savu stāvokli un cenšas mainīt dzīvesveidu, lai tai pielāgotos. Tādējādi var rasties nepārvarami šķēršļi profesionālo, akadēmisko un sociālās dzīves mērķu sasniegšanai.
Kā var novērst hiperhidrozi?
Vissvarīgākā hiperhidrozes novēršanas metode ir ļoti efektīvu pretsviedru līdzekļu (ar alumīnija hlorīdu), piemēram, Absolute Dry, lietošana. Ja ar tiem nepietiek, var lietot alternatīvu metodi – injicēt botulīna toksīnu (botoksu). Šis toksīns ir spēcīgas iedarbības līdzeklis, kura ietekme ilgst 3–12 mēnešus. Ķirurģiska iejaukšanās ir pieļaujama tikai gadījumos, kad citas metodes nav pietiekami efektīvas.
Rādīt vairāk
Aizvērt